Příměstský tábor – Kamínky

První srpnový týden přivítala škola skupinu malých badatelů - geologů. Přihlásili se na příměstský tábor Kamínky, který byl zaměřený na zkoumání minerálů a hornin, tedy kamenů.

První srpnový týden přivítala škola skupinu malých badatelů – geologů. Přihlásili se na příměstský tábor Kamínky, který byl zaměřený na zkoumání minerálů a hornin, tedy kamenů. Program byl velmi pestrý. Jako první si děti vyzkoušely “africkou batiku”, barvení triček a látkových tašek blátem smíchaným s barvou.

Nejdeštivější den z celého týdne připadl na celodenní výlet do Moravského krasu, kde děti čekal program Skrytá krása kamenů. Nejdřív jsme v dešti trávili čas v lomu, kde jsme vybírali kameny – vápence vhodné k řezání, broušení a leštění. Následující program ale naštěstí probíhal již vevnitř.

Na konci dne si každý malý geolog po zásluze odnesl jeden vybroušený vápenec, základ budoucí sbírky. Další zkoumání nás zavedlo do Moravského zemského muzea na výstavu Země plná kamínků. Po zajímavém povídání se šlo do expozice, která obsahuje několik tisíc vzorků minerálů a hornin. Nakonec si každé z dětí vybralo kámen, který je nejvíc zaujal, a na řadu přišla kresba.

Na táboře by neměl chybět výlet vlakem a tak, i když jsme museli kvůli předpovědi počasí trochu změnit program, na cestu vlakem stejně došlo. Jeli jsme do Boskovic na setkání s geologem a sběratelem kamenů. Děti viděly řadu zajímavých exemplářů a na oplátku se přednášejícímu pochlubily svými broušenými vápenci.

Protože nám ještě před odjezdem vlaku zbyl čas, navštívili jsme v místním muzeu výstavu Společenský život hmyzu. Z výtvarných technik jsme během týdne vyzkoušeli ještě tvorbu sádrových odlitků. Děti si připravily hliněné formy, do kterých vtiskly mušličky nebo malé kamínky. Po vylití sádrou a vyschnutí získaly vlastní “zkameněliny”. Tábor se opravdu vydařil. Na konci si děti odnesly nejen povedené výrobky, ale také spoustu zážitků a chuť k dalšímu bádání.